Praktické workshopy Andor

15. 08. 2014 | Ing. Pavel Kořán | Výstavy a konference

V červenci jsme s firmou Andor, výrobcem high-end vědeckých kamer a mikroskopických systémů, uspořádali 2 workshopy na významných vědeckých pracovištích – Ústavu Molekulární Genetiky AVČRPřírodovědecké fakultě Karlovy Univerzity.

Oba workshopy byly zaměřeny na praktickou demonstraci a práci s vlastními vzorky.

Během prvního workshopu měli návštěvníci možnost srovnání jednotlivých detektorů mikroskopických kamer. Fluorescenční mikroskopii z historického hlediska dominuje technologie CCD, která je dnes nahrazována moderními sCMOS (Scientific CMOS) snímači optimalizovanými pro vědecké aplikace. sCMOS kamery přinášejí zásadní vylepšení v hlavních parametrech, jako je rozlišení, velikost zorného pole, citlivost, dynamický rozsah i rychlost snímání. Nejdostupnějším modelem je Andor Zyla 5.5 USB3.0. Využití standartního rozhraní USB3.0 je možno dosahovat vysokých rychlostí za nižší cenu než dříve.

Andor Zyla 5.5 USB3.0 je kamera, která výrazně zlepší zobrazování na Vašem novém i stávajícím mikroskopu.Rychlejší i citlivější varianty jsou vhodné pro lightsheet/SPIM mikroskopii, TIRF i SuperResolution.

Technologie EMCCD nabízí maximální citlivost pro práci se slabým signálem či vysokými rychlostmi. Díky řetězci multiplikace elektronů dosahují kvantové účinnosti (QE) přes 90% a jsou schopny detekovat jediný foton. Jedinou kamerou na světě, která ke dnešnímu datu nabízí kombinaci velkého zorného pole, velkého rozlišení (1024x1024), vysoké citlivosti EMCCD i vysoké rychlosti (26fps při plném rozlišení a stovky fps s využitím opticky centrovaného ořezu) s USB3.0 připojením, je Andor iXon Ultra 888.

Mikroskopické kamery byly testovány na mikroskopu Zeiss i v místní laboratoři. Otestovali jsme jak fixované vzorky, tak živé modelové organismy jako embryo zebrafish. Zatímco u CCD kamery při slabším signálu byly expoziční časy nezřídka v sekundách, již s sCMOS kamerou jsme se dostali o řád níže a to za stejných podmínek.

 

Tématem druhého workshopu byl převrat v konfokální mikroskopii a představení systému Andor Revolution DSD2, který přináší:

 

  • - jednoduchý bezlaserový design -> malá velikost, nízká pořizovací cena, nízké náklady na údržbu a snadná obsluha
  • - možnost upgrade i pro stávající mikroskopy i makroskopy
  • - využití sCMOS kamery pro výjimečnou kvalita obrazu i vysokou rychlost snímání (až 22fps při plném rozlišení)
  • - 3 možnosti nastavení optical sectioning a širokou škálu excitačních vlnových délek pro vysokou flexibilitu
  • - možnost výhodného balíčku s Imaris Core pro okamžitou vizualizaci a 3D modelování i velkých datasetů

 

Otestovali jsme nejrůznější vzorky od kolonií sinic se silnou buněčnou stěnou, buněčné preparáty až po větší modelové organismy. DSD2 si poradil i v obtížných situacích a poskytl velmi kvalitní obraz i rychlost. Během jednoho z experimentů na workshopu jsme snímali 100 rovin Z ve 3 fluorescenčních kanálech, celkem 300 obrázků v plném rozlišení (cca 2.5Mpix). Celková doba akvizice byla 1min 50s, data jsou pak vizualizovány v Imaris v řádu několika sekund.





 



 

 

Andor Revolution DSD2 je konfokální systém do Vaší laboratoře. Je to "pracant", který ulehčí stávajícím konfokálním mikroskopům a překvapí výbornou kvalitou.

Děkujeme všem návštěvníkům za účast a těšíme se na další setkání.

Budete-li mít dotazy k novým technologiím v mikroskopickém zobrazování, neváhejte nás kontaktovat.

 

Mgr.Alexandr Pospěch

pospech@lao.cz

 


Kategorie

Archiv newsletterů LAO Info RSS

LAO newsletter

AKTUÁLNÍ NEWSLETTER

LAO Science Info - 2/2015

Zobrazit