• Instalace navařovací sestavy s hlavou Precitec
  • LAO INFO

Instalace navařovací sestavy s hlavou Precitec

26. 02. 2014 | Ing. Pavel Kořán | ReferenceProdukty

Předali jsme pracoviště pro 3D navařovaní s procesní hlavou Precitec YW_E 52, která pomocí koaxiální trysky se 4 přívody prášku zabezpečuje maximální přesnost procesu 3D navařování. Hlava umožňuje navařování ve velice specifických případech, jako je například oprava proudových motorů nebo vytvoření ochranných vrstev v definovaném místě na lopatkách turbín a podobně.

Procesní Hlava má ohniskovou vzdálenost 250mm a je možné k ní připojit až 1000µm procesní vlákno, které umožňuje vytvořit pracovní bod o průměru až 6mm. Technologie dovoluje pro navařování použít pevnolátkový napří. diskový, Nd:YAG nebo vláknový laser o výkonu až 6kW. Procesní prášek je dávkován GTV podavačem prášku, který umožňuje použít dva                                                                                 ochranné prášky a atmosféry současně, čímž dovoluje                                                                                           vytvořit libovolnou 3D strukturu.

Na obrázku vlevo je zachycen profil procesní hlavy po instalaci na robotickou ruku. Hlava je připevněna přes rychlospoje a její montáž nebo demontáž zabare jen pár minut. Rychlospojka navíc garantuje přesnost polohovaní do identické pozice s přesností ± 0,01 mm.

Následující obrázek zachycuje navařovací proces. Robot s hlavou přijede k počátečnímu místu návaru, spustí se podavač prášku, který v tomto případě funguje pod argonovou nebo dusíkovou atmosférou, která zajišťuje maximální homogenitu procesu bez nežádoucích defektů ve struktuře návaru. Po sekundě se spustí laserový paprsek, který definovaně s natočením 2°oproti povrchu navařuje materiál po trajektorií opisovanou robotem. Hlava je schopná pracovat bez technologické přestávky i 12 hodin v kuse. Proces je limitován pouze usazováním prášku na krycím skle, které je monitorováno a v případě kritického nánosu prášku je centrálnímu systému signalizována chyba a požadováno vyčistění nebo výměna krycího skla. Hlava je chlazená vodním okruhem, všechna optika je tak ochráněná proti přehřátí.

Výsledný návar je zachycen na následujícím obrázku.


Kategorie

Archiv newsletterů LAO Info RSS

LAO newsletter

AKTUÁLNÍ NEWSLETTER

LAO Science Info - 2/2015

Zobrazit