• Instalace laserového řezacího a gravírovacího systému
  • LAO INFO

Instalace laserového řezacího a gravírovacího systému

20. 02. 2013 | Ing. Pavel Kořán | Reference

Na začátku prosince 2012 naše společnost instalovala laserový řezací a gravírovací systém MERCURY 609 2030 s pracovní plochou 2x3m, od italského výrobce SEI S.p.A. . Systém Mercury, vybavený špičkovými lineárními motory, je určen pro řezání a gravírování plošných deskových materiálů. Systém MERCURY byl instalován u významného dodavatele výrobků z plexiskla a jiných plastových materiálů, společnosti MK PLEXI s.r.o. . Celý systém byl pořizován za účelem zvýšení kvality a efektivity řezání a gravírování desek plexiskla o velikosti 2x3m, při uvažované tloušťce 50mm.

Systém MERCURY je navržen tak, aby v co největší míře omezil manuální operace, zároveň zefektivnil produktivitu, spolehlivost a kvalitu výrobního procesu. Celý systém je koncipován pro průmyslové využití a zatížení 3 směnným provozem 7 dní v týdnu 365 dní v roce.

Systém MERCURY 609 2030 umožňuje zpracovávat deskové materiály o velikosti až 2200x3200mm. Zrychlení je až 15 m/s2 a rychlost pohybu v osách X a Y je max. 2000mm/s. Pro pohony os X a Y jsou použity špičkové lineární motory. Lineární motory ve všech technických parametrech převyšují servomotory. Vynikají zejména vysokou dynamikou, přesností, rozlišením a opakovatelností. Z-osa je automatizovaná, poháněná servomotorem se zdvihem 80mm. Optický výkon laseru je běžně od 135W až do 650W, což umožňuje prořez deskových materiálů a zejména akrylátů o tloušťkách více než 50 mm.

V případě této instalace je instalován neprůtočných (sealed-off) CO2 laser, od špičkového německého dodavatele Coherent, o výkonu 400W. Optická dráha je krytována pohyblivou harmonikou a je trvale přetlakována přes filtrovací systém, čímž je zaručena její čistota po celou dobu provozu laseru. Systém je řízen pomocí PC a softwaru ICARO, který je instalován na PC s operačním systémem Windows. Řídící systém komunikuje s Autocad soubory ve verzi min. od r. 2000 + se všemi běžnými vektorovými a bitmapovými soubory ( dxf, plt, eps, pdf, bmo, jpg, pcx, tiff, pct, pcd, pnt,…). Samozřejmostí je práce na síť. K systému lze doplnit i software BLU pro výrobu LGP panelů, který automaticky generuje vhodný tvar, rozměr a vzdálenost mezi gravírovanými ovály na panelech tak, aby emise světla byla po celém povrchu desky homogenní.

MERCURY 609 2030 – instalace MK PLEXI s.r.o.

Systém MERCURY je dodáván včetně chladiče, řezací hlavy s ochranou proti nárazu, ukazovátka (laserová zaměřovací dioda) atd.. V případě této instalace je systém osazen přípravou pro budoucí doplnění automatického podávacího stolu pro dosažení ještě větší efektivity práce. Pro dokonalý odtah zplodin byla doplněna i horní odsávací hlava. Možností je vybavit systém i dopravníkem, CCD kamerou a dalším příslušenstvím.

Řezací hlava s horním odsáváním zplodin MERCURY 609 ve verzi s dopravníkem pro MERCURY 609 v bezpečnostní třídě IV.

MERCURY 609 ve verzi s dopravníkem

V případě systému MERCURY 609 2030 se jedná o laserové zařízení třídy IV. Uživatel je tedy plně odpovědný za bezpečný provoz zařízení a ochranu obsluhy stroje. Ochrana před mechanickým úrazem v případě MERCURY 609 2030 je řešena systémem optických barier. Pro ochrana zraku je obsluha vybavena ochrannými brýlemi.

Obsluha stroje absolvovala u společnosti LAO školení BOZP pro práci s laserovými zařízeními. Samozřejmostí je záruční a pozáruční servis a technické poradenství, zajištěné společností LAO.

MERCURY 609 ve verzi s automatickým krytem Výroba LGP panelů pomocí dodávaného softwaru-bezpečnostní třída I.

Výroba LGP panelů pomocí dodávaného softwaru

Závěrem lze říci, že systém MERCURY dodávaný společností LAO průmyslové systémy s.r.o., je tou nejlepší volbou pro řezání a gravírování deskových materiálů, při požadavku na vysokou kvalitu a efektivitu výroby, v širokém spektru průmyslových odvětví. Svědčí o tom i slova p.Michala Krutila, jednatele MK PLEXI s.r.o., uveřejněná na internetových stránkách www.plexi.cz.

„Systém Mercury,od firmy SEI, s výkonem 400 W je to nejlepší, co se dá pro řezání plexiskla pořídit. Laserový zářič Coherent s nominálním výkonem 430W, lineární motory se schopností pohybu 2m/s se zrychlením až 15m/s2, pracovní plocha 2,1m x 3,1m - toto jsou parametry, které dělají z našeho nového laseru absolutní špičku. Při testech výkonu jsme zkoušeli i řezání pěnového PVC (forex,vikupor,foamalux) -zjistili jsme, že řeže tak rychle, že hrana řezu nestihne ani zčernat, pouze zahnědne, ani nešpiní. Plexisklo řeže tak rychle, že lidský faktor je jediná věc, která jej brzdí... „

Autor: Miroslav Kaprálek


Kategorie

Archiv newsletterů LAO Info RSS

LAO newsletter

AKTUÁLNÍ NEWSLETTER

LAO Science Info - 2/2015

Zobrazit