Budoucnost He-Ne laseru

23. 02. 2015 | Ing. Pavel Kořán | Odborné článkyProdukty

Směs helia a neonu byla jedním z prvních materiálů, ve kterém se podařilo vygenerovat laserové záření a vzhledem k nedostatku jiných koherentních zdrojů se He-Ne lasery brzy staly součástí mnoha průmyslových zařízení. Používaly se nejen pro čtení čárových kódů, ale také ke značení a zarovnávání výrobních součástí. S pozdějším rozvojem diodových laserů však byly He-Ne lasery postupně vytlačovány z trhu a v některých odvětvích zcela nahrazeny. Se zmenšujícím se trhem ubývali výrobci He-Ne laserů a hledaly se nové oblasti, ve kterých by byl tento laser nepostradatelný.

Jednou z takových aplikací je přesné měření vzdálenosti a interferenční měření. Díky mimořádné frekvenční stabilitě a malému vlivu magnetického pole doporučuje Mezinárodní výbor pro míry a váhy používat He-Ne laser k definici základní délkové jednotky 1 m.

Jedním z předních výrobců špičkových He-Ne laserů je společnost LASOS, která je schopna dodat laser splňující nejpřísnější nároky zákazníka jako jsou například kvalita a pozice svazku, eliminace postranních spektrálních čar, stabilita polarizace a malé ovlivnění magnetickým polem.

Více informací o He-Ne laserech společnosti LASOS.


Kategorie

Archiv newsletterů LAO Info RSS

LAO newsletter

AKTUÁLNÍ NEWSLETTER

LAO Science Info - 2/2015

Zobrazit